logo erasmus 2024

W dniach od 27 kwietnia do 3 maja 2025 roku grupa 10 uczniów z klas IT, IIb T i IIc T oraz II a LSP, II b LSP oraz IIIa LSP wraz z nauczycielkami panią Danutą Herman i panią Magdaleną Piekarską uczestniczyła w wyjeździe do Turcji.

Podczas pięciodniowego spotkania wspólnie z rówieśnikami z Liceum Sztuk Pięknych EYLİKDÜZÜ AŞIK VEYSEL (BEYLİKDÜZÜ AŞIK VEYSEL GÜZEL SANATLAR LİSESİ) w Stambule realizowali program edukacyjny pn. „Tolerancja i różnorodność – inni a tacy sami” w ramach projektu, w którym bierze udział nasza szkoła „Uczniowie i nauczyciele z Tarnogórskiego „Plastyka” poszerzają europejskie horyzonty” program Erasmus+, akcja kluczowa 1: Mobilność edukacyjna w sektorze Edukacja Szkolna.

Wyjazd był niesamowitą okazją dla uczniów ZSA-P do sprawdzenia swoich możliwości porozumiewania się w języku angielskim, współpracy w grupie, rozwoju kreatywności i przedsiębiorczości w czasie wspólnych zajęć integracyjnych oraz warsztatów artystycznych i projektowych z tureckimi rówieśnikami.

Pochodzenie z różnych kręgów kulturowych nie stanowiło żadnej bariery dla młodych ludzi, którzy nawiązali ze sobą wspaniały kontakt, zaprzeczając stereotypom i uprzedzeniom. Zajęcia polegające na uczeniu się poprzez pracę przyczyniły się do zwiększenia kompetencji społecznych oraz wiedzy z zakresu tolerancji i różnorodności. Uczniowie z obydwu szkół łącząc elementy kultur Polski i Turcji tworzyli m.in. projekty nadruków na torbach wyrażając przez to postawę akceptacji i tolerancji ponad podziałami poprzez sztukę. Ponadto zajęcia sportowe w parku, poprzedzone wspólną pracą projektową nad stworzeniem kartonowego modelu samochodu, okazały się świetną szansą na spędzenie czasu w kreatywny i aktywny sposób z dala od smartfonów i komputerów.

Nie zabrakło także okazji do zapoznania się z bogatą historią i zabytkami Stambułu. Zwiedziliśmy dwie najsłynniejsze świątynie Błękitny Meczet, meczet Hagia Sophia, zrobiliśmy zakupy na tradycyjnych tureckich bazarach, podziwialiśmy panoramę miasta ze średniowiecznej Wieży Galata oraz w trakcie rejsu po wodach Bosforu.

Pobyt w Stambule zapamiętamy także jako czas obfitujący w ciekawe i oryginalne potrawy, smaki, zapachy, jak również dźwięki tradycyjnej tureckiej muzyki i dobiegające z minaretów śpiewy muezina wzywające na modlitwę.

Na zakończenie mobilności uczniowie i nauczyciele otrzymali certyfikaty uczestnictwa w mobilności.

Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską.