power 2023

 

Zespół Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach rozpoczyna realizację projektu dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+), Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027(FERS). Projekt jest realizowany na zasadach programu Erasmus+, ale dofinansowany z projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, którego beneficjentem jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Projekt nr FERSVET-2023-1-PL01-KA122-VET-000116264 jest realizowany w okresie 31.12.2023 – 30.12.2024. Dofinansowanie projektu wynosi 362 050,86 zł.

W projekcie weźmie udział 24 uczniów kształcących się w kierunku technik grafiki i poligrafii cyfrowej. Uczniowie wyjadą na czterotygodniowe praktyki zawodowe do Włoch. Partnerem projektu jest firma IFOM z siedzibą w Bolonii. Mobilność odbędzie się w terminie: 26.08.2024 – 20.09.2024 r. (+2 dni podróży).

Celami szczegółowymi realizowanego projektu są:

  • Zwiększenie kompetencji zawodowych uczniów z kierunku technik grafiki i poligrafii cyfrowej ZSAP w Tarnowskich Górach.
  • Zwiększenie postawy otwartości, kreatywności i wrażliwości międzykulturowej u techników grafiki i poligrafii cyfrowej ZSAP w Tarnowskich Górach.
  • Zwiększenie kompetencji uczniów ZSAP w Tarnowskich Górach z kierunku technik grafiki i poligrafii cyfrowej w zakresie komunikacji w języku angielskim (w tym branżowym).
  • Ugruntowanie relacji partnerskich Zespołu Szkół Artystyczno-Projektowych z Tarnowskich Gór na arenie międzynarodowej poprzez wzmocnienie współpracy z organizacją IFOM z Bolonii we Włoszech.
  • Rozwinięcie kompetencji kadry Zespołu Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach w zakresie koordynowania projektów.

Powyższe cele uda się zrealizować poprzez udział Szkoły z zagranicznej mobilności we Włoszech zakładającej realizację staży zawodowych dla uczniów.

Udział w zagranicznych praktykach otwiera przed uczniami szansę na zdobycie dodatkowego doświadczenia, poznanie pracy w zagranicznych firmach, a przez to wzrost swojej wiedzy w danej dziedzinie, podniesienie umiejętności praktycznych. Nie do przecenienia jest także możliwość podnoszenia umiejętności komunikowania się w języku obcym, co dzisiaj stało się niezbędnym minimum. Udział w mobilności to także szansa na wzrost zdobycie i rozwinięcie umiejętności społecznych i organizacyjnych. Wyjazd do innego kraju uczy otwartości na to co inne, nowe, pozwala na poprawę własnej wartości, samooceny, uczy właściwego zarządzania czasem, odpowiedzialności i pracy zespołowej. To wszystko czyni zaś ucznia bardziej konkurencyjnym na rynku pracy.

Każdy uczeń przed wyjazdem na zagraniczne praktyki zawodowe będzie brał udział w przygotowaniu językowo-kulturowo-pedagogicznym, które pozwoli lepiej przygotować się do udziału w zagranicznej mobilności. Umiejętności, kwalifikacje i kompetencje nabyte podczas staży zostaną potwierdzone poprzez uznawane w całej Europie certyfikaty Europass Mobilność. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny. Koszty utrzymania, podróży, ubezpieczenia, kieszonkowe, wycieczki w ramach programu kulturowego, transport lokalny zostaną pokryte z budżetu projektu. Projekt jest finansowany ze środków EFS+ w podziale: 82,52% środki europejskie 17,48 środki krajowe.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie