Fundacja Pionowy Wymiar Kultury we współpracy z Muzeum Diecezjalnym w Toruniu zorganizowały drugą edycję konkursu plastycznego zatytułowanego „Wariacje gotyckie”, tym razem kierowanego wyłącznie do uczniów liceów plastycznych, studentów wydziałów sztuk pięknych oraz Akademii Sztuk Pięknych. Celem konkursu było wyłonienie najlepszych wypowiedzi artystycznych autorstwa młodych ludzi, które podejmowały próbę spojrzenia świeżym okiem na kwestię „gotyckości”. Gotyk jest bowiem wizytówką Torunia. Tak się zaś składa, że powraca on również często w popkulturze, tym samym okazując się atrakcyjnym dla współczesnego człowieka. Często wykorzystywany w stylistyce fantasy, stał się także inspiracją dla tak znanych artystów chociażby jak Zdzisław Beksiński czy Tomek Bagiński.
Niniejszy konkurs miał zachęcić młodych ludzi do tego, by zgodnie ze swoją wrażliwością i wyobraźnią oraz upodobaniami właściwymi pokoleniu, podjęli się stworzenia „wariacji” na temat gotyku.
Organizatorzy konkursu proponowali jedną z pięciu dróg podejścia do tematu:
Stworzenie pracy plastycznej, która byłaby formą nawiązania do słów poety Janusza Stanisława Pasierba zawartych w jednym z czterech dołączonych wierszy dotyczących obiektów gotyckich (wiersze w załączniku).
Stworzenie kompozycji plastycznej, której inspiracją byłaby architektura gotycka Polski lub Europy.
Stworzenie pracy, która ukazywałaby „człowieka gotyckiego”. Powinna wówczas zawierać odpowiedź na jedno z następujących pytań: Jak można rozumieć takie określenie? Jakie cechy (nie tylko zewnętrzne) musiałby posiadać tak nazywany typ człowieka? Jaką prezentowałby antropologię? Jak istniałby i działał w świecie? Jaki posiadałby „profil osobowości”? Czy odnalazłby się we współczesnej kulturze? Z czym miałby największy problem w naszych czasach? W jakim kontekście obserwowanie go byłoby najbardziej intrygujące?
Stworzenie pracy literackiej lub plastycznej, która wynikałaby z refleksji nad ideami epoki gotyku, podejmując jeden z charakterystycznych dlań wątków. Wartościowe byłoby szczególnie spojrzenie na tę epokę w sposób hermeneutyczny i udzielenie odpowiedzi na pytanie: jak idee tamtego czasu mogą być postrzegane przez człowieka współczesnego?
Stworzenie pracy, która koncentrowałaby się na postmodernistycznym przetworzeniu form gotyku
Prace nie musiały mieć charakteru apologetycznego. Organizatorzy docenili samodzielność, kreatywność, refleksyjność, krytyczne myślenie, ale także kompozycje, estetykę – po prostu piękno pracy.
Na konkurs uczniowie Zespołu Szkół Artystyczno-Projektowych przygotowali 7 prac pod kierunkiem mgr Pawła Janickiego. Jury spośród 117 prac, które napłynęły na konkurs przyznało specjalne wyróżnienia dla uczestników ze szkół średnich. Jedno z nich otrzymała uczennica naszej szkoły Natalia Psiuk chodząca do drugiej klasy Liceum Plastycznego. Jury doceniło jej pracę plastyczną zainspirowaną Kaplicą Sainte-Chapelle, którą można podziwiać w Paryżu. Otrzymała ona specjalny dyplom oraz nagrodę książkową i jej praca została zakwalifikowana do wystawy pokonkursowej. Pozostali uczestnicy także otrzymali pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy Natalii i jej opiekunowi i mamy nadzieję że gotyk nadal będzie inspirowal uczniów naszej szkoły.