W terminie od 30.06 do 12.07.2025 r. realizowana jest mobilność kadry edukacyjnej w ramach projektu pn. „Uczniowie i nauczyciele z tarnogórskiego „Plastyka” poszerzają europejskie horyzonty”. Grupa 10 nauczycieli Zespołu Szkół Artystyczno- Projektowych przebywa w Rethymno, gdzie bierze udział w międzynarodowym kursie pn.„Wdrażanie technologii ICT i nowych technologii do procesu nauczania i edukacji”.

Zajęcia prowadzi Christina Smaropoulou, reprezentująca University of Crete. Kursanci poznają nowoczesne narzędzia cyfrowe oraz zasady korzystania z międzynarodowych platform edukacyjnych, m. in.: Google Classroom, Class Dojo, Lams, Adobe Spark. W ramach ćwiczeń praktycznych powstają różnorodne materiały multimedialne i interaktywne, które będzie można wykorzystywać w pracy dydaktycznej z młodzieżą. Stosowanie nowoczesnych technologii cyfrowych przyczynia się do aktywizacji uczniów w procesie nauczania, znacznie podnosi atrakcyjność kształcenia, co z pewnością pozytywnie wpłynie na proces dydaktyczny.

Udział w szkoleniu na Krecie jest dla uczestników okazją do rozwoju osobistego, doskonalenia umiejętności językowych, wymiany międzynarodowych doświadczeń a także poznawania greckiej kultury i sztuki. Zagraniczna mobilność jest szansą na zwiększenie świadomości międzykulturowej, zwiększa motywację do dalszego doskonalenia i wiarę we własne możliwości.

 

 

11 czerwca odbył się w naszej szkole "Dzień Tolerancji" podsumowujący mobilność w Turcji, w której wzięło udział 10 uczniów naszej szkoły: Natalia Gierczyk, Weronika Zajiczek, Anastasia Isiuk, Karolina Świder, Bartosz Guś, Paweł Zakrzewski, Karolina Gąsior, Dorota Kowolik, Angelika Wieczorek, Kuba Zenderowski oraz pani Danuta Herman i pani Magdalena Piekarska.
Uczniowie podzielili się z ze swoimi koleżankami i kolegami wrażeniami z pobytu w Stambule (28.04.25-02.05.25), jak również opowiedzieli o międzykulturowym programie edukacyjnym jaki realizowali podczas pobytu w partnerskiej szkole „Tolerancja i różnorodność – inni a tacy sami".
Pobyt w Turcji – kraju, w którym dominującą religią jest islam, a zwyczaje, sposób zachowania i poglądy na różne kwestie różnią się od naszych, uświadomił nam, że pomimo tego, że pochodzimy z kraju o odmiennym kulturowym i religijnym dziedzictwie potrafimy znaleźć ze sobą wspólny język. Językiem tym okazał się ... język angielski  który służył nam do swobodnego porozumiewania się z uczniami z tureckiej szkoły oraz empatia i otwartość na to co nieznane . Ponadto również takim „językiem” okazały się … sport i sztuka, które są przestrzenią do współdziałania dla osób o różnych poglądach czy pochodzących z różnych kręgów kulturowych.
Pomimo tego, że wychowujemy się w innej kulturze to jednak pod wieloma względami jesteśmy „tacy sami”! I o tym przekonaliśmy się w czasie naszego pobytu w Turcji
Uczniowie zaprezentowali stworzone przez siebie film i prezentację, które przybliżyły uczestnikom realia nauki w tureckiej szkole o profilu artystyczno-muzycznym oraz ciekawe miejsca, które zwiedziliśmy w czasie programu kulturowego. 
Wystawa zdjęć z wyjazdu oraz plakatów poruszających kwestie tolerancji dopełniła całość i mamy nadzieję, że zachęciliśmy do udziału w następnych edycjach programu Erasmus+ w przyszłości. 
Mobilność w Turcji była częścią projektu„Uczniowie i nauczyciele z Tarnogórskiego „Plastyka” poszerzają europejskie horyzonty”, który realizujemy w ramach programu Erasmus+, akcja kluczowa 1: Mobilność edukacyjna w sektorze Edukacja Szkolna i jest on dofinansowany przez Unię Europejską.
ue projekt mobilnosc
Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej.
 
Zakończyliśmy zajęcia przygotowujące naszych uczniów do mobilności grupowej realizowanej w ramach projektu "Tarnogórscy Uczniowie i Nauczyciele Zdobywają Międzynarodowe Doświadczenia".
 
Uczestnicy przygotowując się do wyjazdu do szkoły partnerskiej w Stambule pogłębiali swoje umiejętności porozumiewania się w języku angielskim, zapoznali się z obyczajowością, tradycją, kulturą, kuchnią i zwyczajami panującymi w Turcji.  Ponadto 10 zakwalifikowanych uczniów rozwijało umiejętność komunikacji interpersonalnej, współpracy w grupie, asertywności oraz radzenia sobie ze stresem w czasie pobytu w odmiennych warunkach kulturowych.
 
Własne zdolności artystyczne nasi szczęśliwcy wykorzystali również własnoręcznie wykonując upominki dla uczniów i nauczycieli z tureckiej szkoły malując pamiątkowe obrazki, szyjąc etui na długopisy oraz projektując nalepki z oryginalnymi grafikami.
 
Z całą pewnością zdobyta wiedza i umiejętności okażą się bezcenne w czasie pobytu w Stambule.
 
 
logo erasmus 2024

logo erasmus 2024

W dniach od 27 kwietnia do 3 maja 2025 roku grupa 10 uczniów z klas IT, IIb T i IIc T oraz II a LSP, II b LSP oraz IIIa LSP wraz z nauczycielkami panią Danutą Herman i panią Magdaleną Piekarską uczestniczyła w wyjeździe do Turcji.

Podczas pięciodniowego spotkania wspólnie z rówieśnikami z Liceum Sztuk Pięknych EYLİKDÜZÜ AŞIK VEYSEL (BEYLİKDÜZÜ AŞIK VEYSEL GÜZEL SANATLAR LİSESİ) w Stambule realizowali program edukacyjny pn. „Tolerancja i różnorodność – inni a tacy sami” w ramach projektu, w którym bierze udział nasza szkoła „Uczniowie i nauczyciele z Tarnogórskiego „Plastyka” poszerzają europejskie horyzonty” program Erasmus+, akcja kluczowa 1: Mobilność edukacyjna w sektorze Edukacja Szkolna.

Wyjazd był niesamowitą okazją dla uczniów ZSA-P do sprawdzenia swoich możliwości porozumiewania się w języku angielskim, współpracy w grupie, rozwoju kreatywności i przedsiębiorczości w czasie wspólnych zajęć integracyjnych oraz warsztatów artystycznych i projektowych z tureckimi rówieśnikami.

Pochodzenie z różnych kręgów kulturowych nie stanowiło żadnej bariery dla młodych ludzi, którzy nawiązali ze sobą wspaniały kontakt, zaprzeczając stereotypom i uprzedzeniom. Zajęcia polegające na uczeniu się poprzez pracę przyczyniły się do zwiększenia kompetencji społecznych oraz wiedzy z zakresu tolerancji i różnorodności. Uczniowie z obydwu szkół łącząc elementy kultur Polski i Turcji tworzyli m.in. projekty nadruków na torbach wyrażając przez to postawę akceptacji i tolerancji ponad podziałami poprzez sztukę. Ponadto zajęcia sportowe w parku, poprzedzone wspólną pracą projektową nad stworzeniem kartonowego modelu samochodu, okazały się świetną szansą na spędzenie czasu w kreatywny i aktywny sposób z dala od smartfonów i komputerów.

Nie zabrakło także okazji do zapoznania się z bogatą historią i zabytkami Stambułu. Zwiedziliśmy dwie najsłynniejsze świątynie Błękitny Meczet, meczet Hagia Sophia, zrobiliśmy zakupy na tradycyjnych tureckich bazarach, podziwialiśmy panoramę miasta ze średniowiecznej Wieży Galata oraz w trakcie rejsu po wodach Bosforu.

Pobyt w Stambule zapamiętamy także jako czas obfitujący w ciekawe i oryginalne potrawy, smaki, zapachy, jak również dźwięki tradycyjnej tureckiej muzyki i dobiegające z minaretów śpiewy muezina wzywające na modlitwę.

Na zakończenie mobilności uczniowie i nauczyciele otrzymali certyfikaty uczestnictwa w mobilności.

Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską.

logo erasmus 2024

From April 27th to May 3rd, 2025, a group of 10 students from grades I and II of the Technical School and grades II and III of the High School of Fine Arts, accompanied by teachers Ms. Danuta Herman and Ms. Magdalena Piekarska, participated in a trip to Turkey. During the five-day meeting, together with their peers from the EYLİKDÜZÜ AŞIK VEYSEL Fine Arts High School (BEYLİKDÜZÜ AŞIK VEYSEL GÜZEL SANATLAR LİSESİ) in Istanbul, they carried out an educational program titled “Tolerance and Diversity – Different yet the Same”, as part of the project “Students and Teachers from the Tarnowskie Góry Art School Broaden Their European Horizons”, under the Erasmus+ Program, Key Action 1: Learning Mobility of Individuals in the School Education Sector.

The trip was an incredible opportunity for ZSA-P students to test their ability to communicate in English, work in teams, and develop creativity and entrepreneurial skills during joint integration activities, as well as artistic and project-based workshops with their Turkish peers. Coming from different cultural backgrounds posed no barrier for these young people, who quickly developed strong connections, breaking stereotypes and prejudices. The hands-on learning activities contributed to enhancing their social competences and deepened their understanding of tolerance and diversity. Students from both schools combined elements of Polish and Turkish cultures to design bag prints, thus expressing acceptance and tolerance through art.

Moreover, sports activities in the park, preceded by collaborative work on building a cardboard model car, provided a great opportunity to spend time creatively and actively—away from smartphones and computers.

There was also time to explore the rich history and landmarks of Istanbul. We visited the two most famous religious sites—the Blue Mosque and Hagia Sophia, did some shopping at traditional Turkish bazaars, admired the city’s panorama from the medieval Galata Tower, and enjoyed a cruise along the Bosphorus.

We will also remember our stay in Istanbul for its abundance of interesting and original dishes, tastes, and aromas, as well as the sounds of traditional Turkish music and the muezzin’s call to prayer echoing from the minarets.At the end of the mobility, students and teachers received certificates of participation.

The project is co-funded by the European Union.

Lista główna kandydatów (Przedstawicieli Kadry dydaktycznej) zakwalifikowanych do projektu „Uczniowie i nauczyciele z Tarnogórskiego „Plastyka” poszerzają europejskie horyzonty” (projekt nr 2024-1-PL01-KA122-SCH-000205218) realizowanego przez Zespół Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach w ramach programu Erasmus+, akcja kluczowa 1: Mobilność edukacyjna

Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską.

 

Lp.

Imię i nazwisko

1.      

Anna Kamińska

2.      

Anna Osadnik

3.      

Kewin Kołodziej

4.      

Katarzyna Kucharska

5.      

Justyna Twardawa

6.      

Barbara Oleksy

7.      

Sebastian Gojowczyk

8.      

Margerita Lisiak

9.      

Dorota Rurainska

10.   

Marcin Painta

 logo erasmus 2024

 

Lista REZERWOWA kandydatów (Przedstawicieli Kadry dydaktycznej) do projektu „Uczniowie i nauczyciele z Tarnogórskiego „Plastyka” poszerzają europejskie horyzonty” (projekt nr 2024-1-PL01-KA122-SCH-000205218) realizowanego przez Zespół Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach  w ramach programu Erasmus+, akcja kluczowa 1: Mobilność edukacyjna 

Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską

Lp.

Imię i nazwisko

1.      

Adam Andryszczak

2.      

Ewa Jaworska

3.      

Elżbieta Pitas-Chrzanowska

4.      

Izabela Grund-Markusik

5.      

Dolores Wilk-Pederska

6.      

Marek Wrona

7.      

Ewa Szczyrk

 logo erasmus 2024

Popularne tematy

Nauczyciele ZSAP podnoszą swoje kompetencje

Nauczyciele ZSAP podnoszą swoje kompetencje

  W terminie od 30.06 do 12.07.2025 r. realizowana jest mobilność kadry edukacyjnej w ramach projektu pn. „Uczniowie i nauczyciele Czytaj więcej

AKADEMIA Z OKAZJI ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2024/2025

AKADEMIA Z OKAZJI ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2024/2025 (AULA) oraz rozdanie świadectw Lp. Klasa Wychowawca Godzina rozpoczęcia Sala 1.        I Czytaj więcej
Przygotowania do mobilności w Grecji

Przygotowania do mobilności w Grecji

Powoli dobiegają końca zajęcia językowo-kulturowo-pedagogiczne uczniów w ramach projektu pt. Tarnogórski „Plastyk” poszerza europejskie horyzonty artystyczne. Graficy i stylistki z klas Czytaj więcej
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 48
  • 49
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 66
  • 67
  • 68
  • 69
  • 70
  • 71
  • 72
  • 73
  • 74
  • 75
  • 76
  • 77
  • 78
  • 79
  • 80
  • 81
  • 82
  • 83
  • 84
  • 85
  • 86
  • 87
  • 88
  • 89
  • 90
  • 91
  • 92
  • 93
  • 94
  • 95
  • 96
  • 97
  • 98
  • 99
  • 100
  • 101
  • 102
  • 103
  • 104
  • 105
  • 106
  • 107
  • 108
  • 109
  • 110
  • 111
  • 112
  • 113
  • 114
  • 115
  • 116
  • 117
  • 118
  • 119
  • 120
  • 121
  • 122
  • 123
  • 124
  • 125
  • 126
  • 127
  • 128
  • 129
  • 130
  • 131
  • 132
  • 133
  • 134
  • 135
  • 136
  • 137
  • 138
  • 139
  • 140
  • 141
  • 142
  • 143
  • 144
  • 145
  • 146
  • 147
  • 148
  • 149
  • 150
  • 151
  • 152
  • 153
  • 154
  • 155
  • 156
  • 157
  • 158
  • 159
  • 160
  • 161
  • 162
  • 163
  • 164
  • 165
  • 166
  • 167
  • 168
  • 169
  • 170
  • 171
  • 172
  • 173
  • 174
  • 175
  • 176
  • 177
  • 178
  • 179
  • 180
  • 181
  • 182
  • 183
  • 184
  • 185
  • 186
  • 187
  • 188
  • 189
  • 190
  • 191
  • 192
  • 193
  • 194
  • 195
  • 196
  • 197
  • 198
  • 199
  • 200
  • 201
  • 202
  • 203
  • 204
  • 205
  • 206
  • 207
  • 208
  • 209
  • 210
  • 211
  • 212
  • 213
  • 214
  • 215
  • 216
  • 217
  • 218
  • 219
  • 220
  • 221
  • 222
  • 223
  • 224
  • 225
  • 226
  • 227
  • 228
  • 229
  • 230
  • 231